A langallótól a nyaralóhelyi lángosokig

étkezés, kultúrtörténet

2023-ban a lángos is bekerült a hungarikumok közé. Mindannyian ismerjük ezt a klasszikus magyar ételt, amellyel ugyanolyan gyorsan csillapítani tudjuk az éhségünket, mint például egy szendviccsel vagy néhány pogácsával. Ha a történetére is kíváncsiak vagyunk, akkor néhány évszázadot vissza kell mennünk az időben.

A langalló a kemence szájánál sült

A lángos egy kelt tésztából sütött lepény, amely úgy készül, hogy az élesztőt kevés cukorral és langyos tejjel felfuttatják, majd lisztet, sót, langyos vizet és egy kevés olajat tesznek a lébe, és az egészet jól összegyúrják. Ehhez hasonló, alapvetően kelt tésztából készült ételekkel a világ sok helyén találkozhatunk. Ilyen például Olaszországban a pizza fritta és a panzerotto, Kanadában a beaver tail, Tirolban a Kiachl, Dél-Afrikában a vetkoek vagy Törökországban a lapított tésztagolyókká formázott lokma. Valószínű, hogy sok más étellel együtt a lángos is a törökökkel érkezett Magyarországra, de az is elképzelhető, hogy még a rómaiaktól származik. Mindenesetre tény, hogy nagyjából a 17-18-dik századra vált megszokott étellé.

Egykor többféle kemencét is építettek a falvakban. Ezek állhattak bent a lakószobában, a konyhában, vagy kint az udvaron egy sütőházban. A kemencéket sütésre, főzésre, valamint aszalásra is használták. A képen látható belső fűtésű kemencében éppen kisültek a kenyerek, így már levették az ajtót, és egy hosszú lapáttal készülnek kivenni a ropogós héjú cipókat. (Kép forrása)

Kezdetben hosszú ideig a kenyérsütéshez kapcsolódott, és jellemzően tejföllel ízesítették. A neve eredetileg langalló vagy langaló volt, ami a „láng” szóval áll kapcsolatban, és azon alapul, hogy miután a kenyértésztát kerek alakúra nyújtották, a forró parázson „meglángolták”. Emellett kenyérlepénynek is hívták.

Mivel a kisütéséhez jóval kevesebb idő is elég volt, mint a sokkal nagyobb és tömörebb kenyéréhez, ezért ennek tésztáját a kemenceszáj közelében vetették be, ahonnan könnyen ki is tudták venni. A kenyérsütés napján, ami általában öt-hét naponként jött el, a falusi családokban langallót reggeliztek, hiszen az hamar kisült, de hamar is meg kellett enni, mert később már összeesett, rágós lett és élvezhetetlenné vált. A tejföl mellett gyakran reszelt fokhagymás vízzel is megkenték a lángost. Ez egyébként a román muzsdéj nevű szósz rokona volt. Olykor lekvárral is ették a lángost. (További érdekességeket itt olvashatsz.)

Amikor azután a mezőgazdaság korszerűsödése és a kenyérgyárak megjelenése egyre inkább háttérbe szorította az otthoni kenyérsütést, a lángossütés is ritkábbá vált. Az ötvenes évek végén azonban néhány kisiparos elkezdte feleleveníteni a hagyományát.

A vásárcsarnokoktól a balatoni bódékig

A nagyobb vásárcsarnokokban egyre több lángost árusító büfé jelent meg, és a vásárlók is egyre többen álltak sorba a gyorsan bekapható, de finoman illatozó és laktató lángosokért, amely mellé egy kis tálban fokhagymát is kínáltak. Ezt egy lúdtollal vagy egy kiskanállal kenhették rá a vevők a tésztára. Emellett divatossá vált a krumplival kevert tésztájú lángos is, miközben egyre többféle feltétet is kínáltak hozzá az árusok. A legnépszerűbb ezek közül a reszelt sajt, illetve a tejfölös-sajtos mártás volt.

A hatvanas évek végén a fellendülő balatoni turizmus a helyi lángossütők iránti keresletet is megnövelte, ezért a tónál, de az egyéb nyaralóhelyeken is gyorsan szaporodtak a lángosos bódék. A hetvenes évekre már kifejezetten irigyelt, jó hasznot hozó szakmának számított a lángossütés. Olyannyira, hogy a lángossütőket gyakran már úgy emlegették, mintha a másokéhoz képest nagyobb bevételük valóban mágnásokká, bárókká-hercegekké tette volna őket. De mivel ezekben az időkben nem létezett valódi szabadpiac, ők sem válhattak valódi – például tovább befektetésekre alapozó vagy üzlethálózatot kialakító – vállalkozókká, ezért a gazdagodásuk csupán egy erősen behatárolt gyarapodás volt.

Ilyen a forró olajban kisütött lángos nyersen, sütés közben és készre sütve. A lángost érdemes frissen fogyasztani, mert ha sokáig hagyjuk állni, összeesik és rágós lesz. (Kép forrása)

Eközben a lángossütés divatja a szomszédos országokban, például Ausztriában és Csehszlovákiában is elterjedt. Az árusok igyekeztek az ízesítést is továbbfejleszteni, aminek persze megvannak a maga határai. Az azonban valódi újítást jelentett, hogy magába a tésztába is belekevertek olyan anyagokat, amelyek kibírták a sütést. Ilyen volt például az apróra vágott vagy reszelt fehérkáposzta, amely borssal ízesítve különösen finommá tudta tenni a lángost. Mindezek mellett gombával, darált hússal, lecsóval, juhtúróval, kefírrel, kolbásszal, kukoricával, de akár rántottával is kínáltak lángost.

Mindezek révén mára a lángos a balatoni nyaraknak az elmaradhatatlan kísérőjévé vált, még úgy is, hogy az ára időnként meglehetősen borsos. És persze ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy mivel meglehetősen kalóriadús, nem tartozik a legegészségesebb ételek közé. Kivéve persze, ha valaki nemcsak lubickolni szeret a Balatonban, de rendszeresen úszik vagy más testmozgást végez. Aki ezt teszi, az nyugodtan megehet egy szerényen megpakolt lángost, mert nem fog elhízni tőle. Egy-egy ilyen finomságot meg is érdemel az, aki mozgásra is használja a nyaralást, és nemcsak a pihenésre.

Lévai Júlia   


Címkék:

ajánló  állatkert  állatok  alvás  Antarktisz  aszteroida  Ausztrália  autó  baktérium  barlangok  betegség  Biblia  Budapest  buddhizmus  bútorok  búvárkodás  cidrimókus  denevér  díj  dory  édesség  éghajlat  egyensúly  egyház  egyiptom  elefánt  elektromosság  ember  emberi test  emlős  építmények  Északi-sark  etimológia  étkezés  eukaliptusz  fejlesztés  félelem  felfedezés  finommotorika  fizika  Föld  főzés  gyerekek  gyógyítás  gyógyszertár  háború  hajózás  halak  halál  halmazállapot  hangsebesség  hideg  hiszti  hogyan működik  hőmérő  hüllők  időjárás  időszámítás  India  infrahangok  interjú  internet  iránytű  irodalom  iskolaérettség  iskolakezdés  járművek  játék  jel  jelentés  jelrendszer  Jézus  kalóz  kapitalizmus  karácsony  karantén  kémia  kereskedelem  kétéltűek  Kína  klímaváltozás  koala  kommunikáció  kórház  koronavírus  könyv  közlekedés  Krisztus  kultúra  kultúrtörténet  léghajó  leguán  légzés  LOGICO  lovagok  madarak  magasság  mágnes  mese  meteorológia  Mi MICSODA  mikroszkóp  mitológia  mítoszok  művészet  Nikola Tesla  Nobel-díj  növények  nyomozás  óceán  ókor  ókori Görögország  oktatás  olimpia  olvasás  Oroszország  orvoslás  öltözködés  őskor  pedagógus  pszichológus  pulzus  rajz  rák  receptek  régészet  repülés  robot  rovarok  sárkány  sejtek  sport  szellemek  szépség  szerzetesrendek  szimbólum  táplálkozás  távíró  technika  tél  tenger  terhesség  természet  természeti jelenségek  természeti katasztrófák  természettudomány  teszt  tobzoska  történelem  tudomány  tüntetés  újkor  ultrahang  úthálózat  ünnep  vadnyugat  vallás  Városliget  vasút  védőoltás  vidámpark  vidra  világűr  vírus  víz  vulkán  zarf  zene